2020. október 27., kedd

6. Brentuximab monoterápia után

Én kis naiv, abban a hitben voltam, hogy a Brentuximab monoterápiából is 6 kezelés jelent egy ciklust, lélekben már fel is készültem a PET/CT vizsgálatra. Múlt héten orvosom felvilágosított, hogy neeeem, ebből 16 infúziót is lehet adni, így megyünk tovább ezen az úton. Közben minden második kezelésnél megnézik a tumor marker értékeket, ugyanis az nálam remekül monitorozza a helyzetet. Megnézték a D-vitamin szintet is, emlékszem március elején annyira, de annyira alacsony volt, hogy mindannyian meglepődtünk rajta (20 ng/ml), utána májusban ez az érték felszökött egészen 44-re (köszönhetően a dupla mennyiségű D-vitaminnak, amit szedtem). Jelenleg 38 ng/ml - hát ez lehetne éppen jobb is, ugyanis 31 ng/ml az alsó határérték. Visszatérve a terápiákra: marad a Brentuximab infúzió minden 3. héten. Hogy utána hogyan tovább, erről vannak teóriák, de még nem lövöm le a poént.

Természetesen horgolok is, ahogy a kezeim engedik, a következő figurák készültek:

Unikornisos kislány, minta innen: amigurumi-pattern-doll-pdf-crochet?ref=yr_purchases

 

Bonnie róka kosztümben, minta innen: mini-bonnie-with-fox-costume-havva?ref=yr_purchases



Horgolt katica, ingyenes minta a Havva design Insta oldaláról:





 Egy kutyus, minta innen:DOG


Végül, de nem utolsó sorban: az Ankaságok facebook oldalán, a havi jótékonysági vásárba pedig ez a táska horgolódott és azóta már gazdára is talált:



2020. október 16., péntek

Újdonságok limfóma kezelésben

A  nagyvilágban, a koronavírus pandémia ellenére, zajlanak az események más betegségek kezelésében is. Hála az égnek nem feledkeznek el HL (Hodgkin-limfóma) betegekről sem. A héten az amerikai FDA (Food and Drug Administration - Élelmiszer és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal) kiterjesztette az egyik gyógyszer alkalmazási körét a cHL-ben (classical Hodgkin lymphoma - klasszikus Hodgkin limfómában) alkalmazott terápiáknál, azokra a páciensek körére, akik visszaeső betegek. A gyógyszer nevezetesen a Keytruda, amit többen Pembrolizumab néven ismernek, ami szintén monoklonális antitest, mint a Nivolumab.

Mindkettő törzskönyvezett gyógyszer az Európai Unióban is, igaz kis hazánkban a Nivolumab csak NEAK jóváhagyással kapható, a másikról azt hiszem ugyanezt még csak el sem mondhatjuk. Azt azonban én sem tudom megmondani, hogy pontosan milyen feltételeknek kell megfelelni ahhoz, hogy ezeket számunkra jóváhagyják, erről nem találni semmit az interneten.

https://www.fda.gov/drugs/drug-approvals-and-databases

Már magyarul is kaphatunk információt ezekről a gyógyszerekről a www.hazipatika.com oldalán, ahol beírjuk a keresőbe hogy OPDIVO vagy KEYTRUDA szavakat. A fogyasztói áron ne lepődjünk meg, ez ennyibe kerül, sajnos. Micsoda mázlim volt, hogy 5 éven át tagja voltam annak a kísérletnek, ami alapján az OPDIVO-t engedélyezték és így ingyen kaptam a szert hosszú éveken keresztül, cserébe szerződésen alapuló megegyezés volt közöttünk: biztosítottam a testem és a limfómát.

A másik újdonság, amiről a napokban olvastam, hogy klasszikus HL-ben is dolgoznak, tesztelnek CAR-T terápia fejlesztésén.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32701411/

https://ascopubs.org/doi/abs/10.1200/JCO.20.01342

Magáról a módszerről itt lehet olvasni:

http://daganatok.hu/limfoma/uj-CAR-T-kezeles-sulyos-mellekhatasok-nelkul

https://klinikaionkologia.hu/genterapiaval-modositott-t-sejtek-a-daganatos-betegek-kezeleseben/

Szerintem ez mind csupa-csupa jó hír, hogy már ilyen lehetőségek vannak a kezelések tekintetében, igaz jó pár évnek el kell telnie ahhoz, hogy ezek itthon is elérhetőek legyenek. Addig meg marad a kitartás és a reménykedés.